Jak prawidłowo pobierać torrenty?

Częste korzystanie z plików w formie torrentów niesie ze sobą mnóstwo niebezpieczeństw. Torrenty mogą narazić nasze komputery na cały szereg złośliwych infekcji w postaci wirusowego oprogramowania. Do tego dochodzi także zagrożenie atakami hakerów i kradzieżą naszych danych. Istnieją sprawdzone metody na zabezpieczenie przed takimi sytuacjami. Sieć VPN pozwoli nam sprawnie i skutecznie ochronić nasze komputery przed zagrożeniami ze stron udostępniających torrenty na szeroką skalę.

Pobieramy torrenty przy pomocy sieci VPN

Zaletą sieci VPN jest to, iż może ona ukryć nasz adres IP. Działa za pomocą szyfru, zachowując naszą pełną anonimowość. Specjaliści niezwykle chwalą sobie to rozwiązanie. NordVPN bez problemu udostępnia międzynarodową sieć serwerów P2P. Sieć ta jest zoptymalizowana pod kątem najszybszego przekazywania plików. Ten rodzaju usługi testuje się za darmo przez około miesiąc. Dłuższy okres korzystania naturalnie jest płatny.

Pobieranie torrentów w 4 etapach

Ta metoda jest bardzo łatwa do opanowania i jak najbardziej skuteczna:

 1. Pobieramy aplikację sieci VPN z serwerami poddanymi optymalizacji do operowania siecią torrent. W tej chwili NordVPN współpracuje z około 4800 serwerami na całym świecie.
 2. Uruchamiamy aplikację VPN i łączymy się z serwerem P2P.
 3. Instalujemy zaufanego klienta sieci torrent (może być to BitTorrent, uTorrent, Vuze lub inny…)
 4. Wchodzimy na jedną z polecanych strony z torrentami i zwyczajnie pobieramy pliki.

Torrenty – bezpieczne pobieranie w praktyce

W czasie pobierania plików przez sieć P2P nasz adres IP będzie publicznie widoczny. To łatwy łup dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Jeśli dostawca internetowy zauważy naszą nadmierną aktywność na stronie z torrentami, może wpłynąć na specjalne ograniczenie przepustowości łącza i szybkości połączenia z siecią. Dostępne adresy IP pozwalają hakerom na przejęcie dostępu do naszych urządzeń i kradzież wszystkich danych. Praca z siecią VPN pozwoli nam zastąpić prawdziwy adres IP tymczasowym. Pochodzi on najczęściej z innej lokalizacji, niż ta, w której aktualnie się znajdujemy. W ten sposób nikt z zewnątrz nie ma wpływu na naszą anonimowość. VPN pozwoli nam również cieszyć się dostępem do witryn zawierających torrenty zablokowane w niektórych państwach. Najnowsze torrenty będziemy mogli pobierać po połączeniu się z serwerem w miejscach, gdzie dostęp nie jest ograniczany.

Pobieramy legalne pliki z sieci torrent

Witryny z torrentami umożliwiają ściąganie tak legalnych jak i nielegalnych materiałów. Statystyczny użytkownik sieci nie jest w stanie rozróżnić, które pliki chroni prawo autorskie, a które można pobierać swobodnie i bez żadnych konsekwencji. Poleca się więc pobieranie torrentów wyłącznie legalnych. Możemy wtedy zapomnieć o ryzyku poniesienia odpowiedzialności z tytułu naruszenia prawa poprzez operowanie nielegalnymi treściami i cudzą własnością intelektualną.

Torrenty – gdzie znajdziemy te legalne i ogólnodostępne?

Do najpopularniejszych witryn z torrentami posiadającymi tylko i wyłącznie legalne i dostępne dla wszystkich pliki należą:

 • Legit Torrents – najwięcej legalnych filmów, a także bezpłatnego oprogramowania
 • Vuze – można pobierać i streamować seriale, prezentacje TED Talk, teledyski i całe mnóstwo innych obrazów animowanych
 • Internet Archive – darmowe filmy, książki i muzyka
 • Public Domain – katalog z kinową klasyką
 • Jamendo – najwięcej darmowej muzyki z całego świata

Torrenty – konfigurujemy zaufanych klientów sieci

Branie udziału w procesie udostępniania plików P2P niesie ze sobą konieczność pobrania klienta torrent. To pewien rodzaj aplikacji, albo rozszerzenie przeglądarki. Dzięki niemu mamy dostęp, możemy pobierać i zarządzać torrent nie tylko na komputerach, ale również na urządzeniach mobilnych. Maksymalny komfort pracy osiągniemy wtedy, gdy wybierzemy darmowy, szybki i prosty w obsłudze moduł klienta sieci torrent. Kilka aplikacji do wyboru:

 • qBittirrent – licencja open source, wbudowany odtwarzacz multimediów, wyszukiwarka, funkcja szyfrowania, tworzenie plików torrent, priorytetyzacja pobieranych plików
 • Vuze – wbudowane forum z funkcją czatu, rola wysoce społecznościowa
 • uTorrent – największy darmowy klient sieci torrent, nie wliczając Chin
 • Deluge – wiele typów konfiguracji wraz z bogatym wyborem wtyczek
 • BitTorrent – interfejs plus proste metody konfiguracji

Torrenty – wybranie najlepszego “seed” – u

Pojęcie “seed” pojawia się wtedy, gdy korzystający z sieci pobrał już plik torrent w całości i będzie go udostępniał innym w sieci. Plik posiadający kilku “seedów” daje do zrozumienia, że jego fragmenty pobierane są z różnych lokalizacji, co wpływa bardzo na szybkość pracy. Gdy już cały plik zostanie pobrany i zapisany, użytkownik musi podjąć jeszcze decyzję, czy chce funkcjonować także jako “seed” dla innych, czy rezygnuje z tej opcji. Jeśli pobierzemy plik torrent, ale nie udostępnimy go innym, stajemy się potencjalnymi “leecherami”, czyli “pijawkami”, wykorzystującymi jedynie życzliwość innych, do sieci nie wprowadzając niczego w zamian. Nie ma formalnego wymogu współpracy, niemniej jednak operatorzy sieci P2P uczulają na to, by w ramach internetowej społeczności odbywała się współpraca. Niektóre z popularnych witryn moga nawet specjalnie blokować korzystających z sieci, którzy nastawieni są bardziej na ściąganie plików, niż ich udostępnianie. Nawet w sieci powinna zostać zachowana równowaga.